Ćwierćpaleta po nowemu


CHEP wprowadził 20 lat temu do obrotu nowatorską ćwierćpaletę wystawową. Po niespełna ćwierćwieczu firma unowocześniła produkt, wyposażając go w ulepszenia i innowacje, obniżające koszty w łańcuchu dostaw. Podstawą do zmian stało się badanie CHEP-a, w którym poproszono klientów i partnerów biznesowych o opinię dotyczącą użytkowania tego nośnika. Konsultacje przeprowadzono z 34 podmiotami łańcucha dostaw z 7 krajów.


Nowa ćwierćpaleta została wdrożona do użytku w Polsce we wrześniu 2015 roku. Wykorzystywana jest do promocji produktów sezonowych, szybko rotujących, jak i będących w stałej ofercie dystrybutora. Stanowi nośnik transportowy, a także na etapie dystrybucji integralną część ekspozytora towarów. Użytkownikami palety w łańcuchu dostaw są: producenci, co-pakerzy, sieci handlowe. Co bardzo ważne, pozostaje kompatybilna z dotychczasowymi ekspozytorami.


Ważne testy

Proces konsultacyjny prowadzony był ze znaczącym udziałem głównych interesariuszy produktu – użytkowników. Prace nad nową paletą wystawową rozpoczęto od przeprowadzenia konsultacji z firmami z łańcuchów dostaw – producentami, przewoźnikami oraz dystrybutorami, u których paleta była używana w procesie logistycznym. Uzyskane opinie zostały wykorzystane w pracach nad ulepszeniami i zmianami produktu, który w konsekwencji miał stać się przyjazny użytkownikom, bezpieczniejszy i bardziej ekologiczny.

Badania i wdrażanie ulepszeń trwało kilka lat. W centrum innowacji CHEP w Orlando zespół ekspertów pracował nad produktem, dostosowując go do potrzeb klientów i opracowując niezbędne ulepszania w procesie eksperymentów i testów. Jakość i funkcjonalność nowej palety o podstawie ¼ euro została sprawdzona w szeregu testów zewnętrznych i wewnętrznych, które potwierdzają funkcjonalność i ekologiczny charakter produktu. Ostatecznym sprawdzianem dla nowego produktu było przekazanie prototypowych egzemplarzy palety do testów praktycznych u użytkowników.

Certyfikaty i wyróżnienie

Paleta otrzymała wyróżnienie w konkursie na „Najlepszy produkt dla logistyki, transportu, produkcji 2016”. Ponadto posiada wiele certyfikatów: TUV (badania techniczne produktu w zakresie jego wykorzystania oraz bezpieczeństwa użytkowania), REFA (badania wydajności względem czasu potrzebnego do montażu i demontażu i display’u w porównaniu do wcześniejszej palety), RDC Environment (analiza emisji dwutlenku węgla w trakcie użytkowania palety w niemieckim łańcuchu dostaw), Fraunhofer IML (testy stabilności palety), Blaue Engel (produkt ma pozytywny wpływ na środowisko), GS (produkt, którego wyposażenie spełnia wymogi bezpieczeństwa).


Wybrane zmiany w produkcie, ulepszenia oraz korzyści dla klienta, producenta, sieci handlowych

* Niższy koszt produkcji ekspozytora oraz jego montażu/demontażu. Opatentowano wewnętrzny i zewnętrzny system mocowania Blue Click®. Do 50 procent mniej czasu potrzeba na montaż oraz co równie ważne, demontaż ekspozycji (co zostało potwierdzone przez REFA GmbH).

* Zmiana wymiarów - o 20 procent więcej palet mieści się w stosie. Dzięki temu zmniejszeniu ulegają koszty transportu i magazynowania nośników, więcej palet można przewieźć w naczepie. Ponadto - mniejsze zapotrzebowanie na powierzchnię magazynową przy przechowywaniu pustych ćwierćpalet.

* Nowe gniazda mocujące dają możliwość zamontowania ekspozytora o podstawie 1/8 palety. Dostosowano je na potrzeby promocji na ograniczonej powierzchni sprzedażowej.

* Zwiększenie stabilności – nowy kształt nóżek poprawia bezpieczeństwo ludzi oraz produktu.

* Zwiększenie udziału materiałów pochodzących z recyclingu z 42 do 50 procent.

* Ergonomiczny uchwyt.

* Otwory na pasy PP i mocowania do folii, co podobnie jak lepszy uchwyt ułatwiają obsługę palety. Oprócz tego maja wpływ na działania co-pakerów, którzy mogą bezpiecznie pakować towary.

* Mocowania do profili kątowych jeszcze skuteczniej utrzymują ekspozytor na palecie.

* Ograniczenie emisji CO2 dzięki obniżonej masie całkowitej, bardziej kompaktowemu kształtowi palety, zwiększeniu udziału materiału z recyclingu.

* Do 10 procent mniejsze zużycie materiału do przygotowania kartonowych ekspozytorów.

* Poprawa bezpieczeństwa produktu na palecie poprzez zwiększenie stabilności (Fraunhofer IML).

* Uniknięcie marnotrawstwa materiałów. Ochrona zasobów (korzyści wynikające z materiałów wziętych do produkcji oraz wielokrotnego użytkowania produktu w łańcuchu dostaw).

Ciekawostki

* Wykorzystanie nowego systemu „Blue-Click” znacząco oszczędziło czas w trakcie składania (od 47,9 do 56,5 procent szybciej niż starszy produkt) i rozkładania (od 24,1 do 72,9 procent szybciej) platformy.

* Zauważono zmniejszenie emisji dwutlenku węgla przy użytkowaniu o 10 procent względem wcześniejszej palety P0604B, ponadto przy procesie jej produkcji zredukowano 65 procent emisji CO2.

* Na podstawie badań składających się z 30 powtórzeń, zauważono, że zmiana projektu stopy poprawiła stabilności palety o 11 procent.

* Optymalizacja transportu dzięki zmianom gabarytowym palety. Modyfikacje sprawiły, że na jeden samochód dostawczy mieści się około 700 nośników więcej, a transport jest o 10 procent lżejszy. Realnie więc przekłada się to na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska w skutek optymalizacji przestrzeni ładunkowej.

#Ćwierćpaleta #CHEP