Sięgać gdzie wzrok nie sięga


O systemie Pick-by-HoloLens wspomagającym kompletację dzięki użyciu okularów interaktywnych najlepiej opowiedzieć w formie opowiastki. Brzmi ona trochę bajkowo, a jednak ma wiele wspólnego z rzeczywistością.


Wyobraźmy sobie taką oto sytuację. Nasz pracownik chodzi między regałami w magazynie, bez żadnej kartki czy terminala. Szybko i bezbłędnie znajduje produkty, jak gdyby były one specjalnie oznaczone. Ale w magazynie nie widać nic nadzwyczajnego. Inni ludzie w pomieszczeniu widzą tylko produkty na regałach wykonując swoje codzienne działania, lecz oczy pracownika dostrzegają przed właściwym miejscem na regale wyraźny, świecący trójwymiarowy znak. Może nim być strzałka, kolorowa kurtyna.

Trójwymiarowe hologramy

Pracownik widzi również cyfry oznaczające ilość towaru wraz z innymi niezbędnymi informacjami, dane o miejscu odłożenia, zdjęcie produktu, itp. Pobranie kwitowane jest gestem ręki (tzw. air click), głosem lub skanem kodu produktu za pomocą wbudowanej w okulary kamery. Albo też innym urządzeniem zewnętrznym dołączonym do systemu takim jak skaner 1D, 2D, RFID, waga, przycisk bezprzewodowy.

Spojrzenie w tę dodatkową, rozszerzoną rzeczywistość (AR) umożliwiają bowiem okulary Microsoft HoloLens, które pracownik ma na głowie. Urządzenia komunikują się z serwerem LucaCom za pomocą sieci Wi-Fi - jej stabilny zasięg stanowi bardzo ważny element prawidłowego działania okularów. Informacje o produktach i ich lokacjach pobierane są bezprzewodowo. W HoloLens pracownik wciąż postrzega świat zewnętrzny, ale sterowane przy wykorzystaniu wewnętrznego komputera okulary rozszerzają go o trójwymiarowe hologramy.

WiFi i to wszystko

W zależności od potrzeb możliwa jest integracja z innymi urządzeniami wskazującymi miejsce poboru (pick) lub odłożenia (put) - na światło i głos oraz urządzeniami kwitującymi: podczerwień (IR), głos, przyciski stacjonarne i radiowe (remote control), głos, wagi, itp.

Do uruchomienia systemu potrzebna jest jedynie sieć Wi-Fi. Dostawca produktu podkreśla wśród jego zalet także niskie koszty wdrożenia i eksploatacji, elastyczność zmian konfiguracji a nawet lokalizacji magazynu, łatwość reorganizacji i przenoszenia stref w inne miejsce. Do obsługi okularów nie potrzeba specjalistycznych szkoleń – można więc je przekazać nawet pracownikom słabo wykwalifikowanym oraz sezonowym. System pozwala na zwiększenie szybkości i jakości pracy. Warto podkreślić, że zyskuje na działaniu systemu również ochrona środowiska - poprzez „bezpapierowe” komisjonowanie. Zamiast wydruku z produktami do zebrania, pracownik posiada informację w okularach pozwalającą na intuicyjne zbieranie produktów.

To nie bajka…

Brzmi jak futurystyczne marzenie? Wróćmy więc do rzeczywistości, choć właściwie możemy w niej pozostać. Opracowano bowiem już działający prototyp. System jest przygotowany do wdrożenia w fabryce Skoda Auto w Kvasiny w Czechach i możliwe, że wkrótce zagości już w ofercie w Polsce jako realny produkt. Wypada więc trochę poczekać i potem zainwestować, by zgodnie z Adamem Mickiewiczem sięgać, gdzie wzrok nie sięga.

System otrzymał nagrodę główną w konkursie „Najlepszy produkt dla logistyki, transportu, produkcji 2016”.

Specyfikacja techniczna HoloLens (prototypu)

* 2 wyświetlacze HD, 16:9 o rozdzielczości 2,3 miliona punktów

* czujniki:

- 4 kamery analizujące otoczenie,

- kamera głębokości,

- kamera HD/ 2MP,

- czujnik światła,

- 4 mikrofony.

- czujniki ruchu.

* wbudowane głośniki i mikrofon procesor Intel Atom z częstotliwością taktowania 1,04 GHz, 2 GB RAM, 64 GB pamięci wewnętrznej,

* system operacyjny MS Windows 10,

* Wi-Fi (IEEE 802.11 b/g/n) 2,4GHz i 5GHz, WPA2 support,

* akumulator Lithium-Polymer 2100 mAh,

* czas ładowania akumulatora: 5h (przy pomocy złącza mikro USB),

* wymiary (wysokość, szerokość, grubość): 155mmx124mmx11mm

* waga 579g