MiR500


Optymalizacja transportu wewnętrznego w trybie online? Odpowiedzią jest nagrodzona w konkursie „Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2018” zgłoszona przez Encon-Koester autonomiczna platforma MiR 500 – Mobile Industrial Robots przeznaczona do automatyzacji transportu palet i ciężkich ładunków.


MiR500 to autonomiczna platforma dedykowana zarówno do największych, jak i średnich czy małych przedsiębiorstw. Z ładownością 500 kg, prędkością 2m/s i rozmiarami wynoszącymi 1350 x 920 mm, MiR500 jest najszybszym, największym i najpotężniejszym autonomicznym robotem mobilnym firmy Mobile Industrial Robots.

MiR500 bezpiecznie manewruje między ludźmi i przeszkodami fizycznymi. Do nawigacji nie potrzebuje żadnego dodatkowego wyposażenia, jak linie, taśmy magnetyczne, znaczniki, kody kreskowe itp., dlatego nie ma potrzeby zmiany układu hali, w której będzie wykorzystany. Wystarczy wgrać pliki CAD obiektu do robota bądź skorzystać ze skanerów laserowych w celu utworzenia mapy – to wszystko, czego potrzeba, aby zapewnić szybką i ekonomiczną implementację. Dzięki zaawansowanej technologii i oprogramowaniu, MiR500 porusza się autonomicznie, aby znaleźć drogę do celu. Gdy napotka przeszkody, automatycznie zmienia trasę, aby uniknąć kosztownych opóźnień w procesach logistycznych. Wszystko to dzięki technologii skanowania laserowego, która umożliwia 360-stopniowy obraz zapewniający optymalne bezpieczeństwo. Kamery 3D mają zasięg od 30 do 2000 mm nad poziomem podłogi, aby wykrywać palety. Dodatkowo wyposażony jest w szereg czujników dedykowanych do wykrywania wideł wózków widłowych.

Dzięki podnośnikowi do palet, MiR500 podnosi, transportuje i rozładowuje palety w sposób autonomiczny, uwalniając pracowników do bardziej wartościowych zadań. Jego prędkość wynosząca 2 m/s (7,2 km/h), zapewnia efektywny czas transportu. MiR500 został zaprojektowany do użytku przemysłowego z solidną powierzchnią zewnętrzną, która może wytrzymać upuszczony ładunek. Ma możliwość łatwego poruszania się w górę i w dół rampy, a nawet przez kałuże płytkiej wody.

Robot sam w sobie jest mobilną platformą, lecz dzięki wbudowanym 4 wejściom i 4 wyjściom oraz Safety I/O (8 wejść/ 4 wyjścia) istnieje możliwość szybkiego i łatwego integrowania różnych modułów, które zwiększają jego funkcjonalność. MiR500 może być wyposażony w widły do palet, przenośniki taśmowe/rolkowe, ramię robota lub innego rodzaju modułu umożliwiającego obsługę szerokiej gamy aplikacji. MiR500 jest sterowany intuicyjnym interfejsem za pośrednictwem smartfona, tabletu lub komputera i można go zaprogramować bez wcześniejszego doświadczenia. Robota można również zintegrować z systemem ERP, aby uzyskać w pełni zautomatyzowane rozwiązanie.

Podsumowując, MiR 500 to:

  • bezpieczne i efektywne manewrowanie;

  • brak konieczności instalowania dodatkowych urządzeń naprowadzających, czy zmieniania layout’u obszaru pracy robota;

  • odciążenie pracowników od monotonnych czynności;

  • możliwość adaptacji do różnych zadań;

  • łatwy i przyjazny interfejs stworzony dla ludzi bez wcześniejszego doświadczenia programistycznego;

  • bezpieczeństwo – jest zgodny z normą bezpieczeństwa ISO / EN 13849 oraz spełnia wymagania EMC dla zastosowań przemysłowych;

  • automatyczne i szybkie ładowanie.

Produkt został wdrożony w trzecim kwartale 2018 roku przez duńskiego producenta maszyn rolniczych Kverneland. Dystrybutorem nagrodzonego produktu jest firma Encon-Koester.