System Sense S-One


Inteligentny dach? System Sense S-One firmy Sense Monitoring sprawia, że dachy zaczynają „mówić” o swoim bieżącym stanie, nie dopuszcza do przeciążeń konstrukcji i ułatwia utrzymanie budynków wielkopowierzchniowych. System Sense S-One uzyskał uznanie członków Kapituły konkursu „Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2018”, którzy przyznali mu nagrodę główną.


Procesy magazynowe, logistyczne i produkcyjne odbywają się w budynkach wielkogabarytowych. Podstawową ich funkcją jest ochrona przed warunkami zewnętrznymi i zapewnienie w nich bezpieczeństwa oraz komfortu pracy. Jednak optymalna ze względów konstrukcyjnych bryła budynku wielkogabarytowego posiada zazwyczaj płaski dach, który zbiera wszelkie obciążenia: stałe od instalacji lub warstw izolacji oraz zmienne od opadów atmosferycznych. Prawidłowe utrzymanie dachu stanowi o bezpieczeństwie budynku, ludzi, towarów, linii technologicznych oraz procesów w nim zachodzących. Co się stanie gdy wystąpi usterka? Jeżeli będzie to przeciek – zniszczony może zostać towar, zatrzymana lub uszkodzona linia technologiczna. Jeżeli będzie to przeciążenie konstrukcji, skutki mogą być tragiczne.

Zadania Sense S-One to innowacyjny system (oparty na znanej technologii) służący do ciągłej kontroli dachów płaskich i zapobiegania ich przeciążeniom. Dzięki prostej aplikacji webowej można, nie wchodząc na dach, sprawdzić czy opady śniegu lub nawałnice nie spowodowały spiętrzenia śniegu lub wody oraz czy izolacja nie nasiąka, a konstrukcja pracuje prawidłowo. System zarządza ryzykiem i minimalizuje zagrożenia - naturalne zużycie konstrukcji lub wczesne wykrycie błędów montażowych i defektów materiałowych. Korzystanie z niego zapobiega przeciążeniom dachu wskutek nasiąkania warstw izolacji, zatkania wpustów, opadów śniegu lub gradu.

Działanie System na bieżąco mierzy ugięcia, przemieszczenia i rozszerzalność termiczną konstrukcji dachu. Firma instaluje pod dachem sieć sensorów


laserowych, które mierzą aktualne ugięcie konstrukcji w odstępach co 3 minuty. Wyniki pomiarów są przesyłane na bieżąco do chmury obliczeniowej, a po dokładnej analizie udostępniane w aplikacji webowej. Aplikacja mobilna umożliwia podgląd stanu konstrukcji dachowej i pomaga przewidywać skutki prognozowanej pogody. System wysyła ostrzeżenia i alarmy drogą e-mail oraz SMS. Unikalna metoda pomiarowa nie wpływa na użytkowanie posadzki, gdyż pomiar odbywa się w płaszczyźnie dachu. Ma to duże znaczenie w ruchliwym magazynie lub hali produkcyjnej. System Sense S-One jest przeznaczony zarówno do nowych budynków, jak i dla tych istniejących. Jest jedynym dostępnym systemem, który nie ingeruje w konstrukcję dachu - montaż odbywa się bez wiercenia i spawania.

Korzyści dla użytkowników System Sense S-One zapewnia użytkownikom po pierwsze - bezpieczeństwo: ludzi, mienia, procesu produkcji lub łańcucha dostaw. Po drugie - oszczędności: w ilości pomiarów pokrywy śnieżnej, kontroli zatkanych wpustów oraz wydatków na odśnieżanie. Szacuje się, że koszty instalacji zwracają się już po pierwszym sezonie zimowym. Po trzecie - komfort: aktualna wiedza na temat stanu dachu pozwala skupić się na zadaniach, które przynoszą największy zysk, bez martwienia się o ryzyko przeciążenia powierzchni płaskich. Firmy posiadające wiele budynków w różnych lokalizacjach doceniają zwłaszcza zdalną kontrolę nad wszystkimi swoimi obiektami. System Sense S-One oparty jest o chmurę Amazona (AWS), najbardziej zaawansowany i bezpieczny serwer na świecie.

System S-One

  • Stały nadzór nad budynkiem 24h na dobę, 365 dni w roku

  • Aplikacja mobilna online

  • Inteligentne powiadomienia SMS i e-mail

  • Pomiar nie wypływa na użytkowanie posadzki

System Sense S-One funkcjonuje na polskim rynku od maja 2017 roku i obecnie pod jego ochroną znajduje się około 500 000 mkw. dachów płaskich obiektów magazynowych, logistycznych, produkcyjnych, handlowych oraz widowiskowych.