System Vega

  System Vega do przewozu samochodów koleją zgłoszony przez CLIP Group S.A. został wyróżniony w konkursie Produkt Innowacyjny dla Logistyki, Transportu i Produkcji 2019.


  System Vega to innowacyjny system przewozu samochodów koleją. Przekształca standardowy wagon kieszeniowy w wagon do transportu samochodów. Konstrukcja nośna obejmuje ruchome i regulowane rampy i może być załadowana do standardowego wagonu kieszeniowego T3000 na dowolnym terminalu kolejowym za pomocą dźwigu terminalowego.
  Ładowność platformy r2L:

  • 1 naczepa

  • 2 ciągniki siodłowe

  • 3 samochody dostawcze (LCV)

  • 2 maszyny budowlane lub rolnicze

  • 5 samochodów typu SUV

  Główne korzyści:

  • umożliwia różne warianty załadunku samochodów;

  • umożliwia połączenie ruchu przychodzącego i wychodzącego w logistyce pojazdów szynowych;

  • redukuje emisję dwutlenku węgla – dekarbonizacja transportu, samochody przewożone są koleją;

  • zmniejszenie obciążenia sieci dróg.  Agnieszka Hipś, CEO, CLIP Group S.A.

  Staramy się być innowacyjni oraz niezależnie myślący. Nie pokładamy nadziei w powtarzaniu schematu naszych konkurentów, staramy się zdobywać rynek na swój sposób. Innowacje w łańcuchu dostaw mają zwiększyć zadowolenie z usług, które oferujemy naszym klientom. Redukują one koszt i czas dostaw. Wprowadzamy też takie innowacje, które mają na celu zadowolenie klientów. A to jest jednym z naszych priorytetów.

  Stawiamy na innowacje pozwalające osiągnąć nam przewagę nad konkurencją. Jeśli mówimy o rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, to wprowadzanie odpowiednich innowacji i wdrażanie usprawnień w łańcuchu dostaw ma szczególnie duże znaczenie, gdyż obu stronom, czyli partnerom zachodnim i wschodnim będziemy mogli zaoferować najwyższej jakości nowoczesne i zrównoważone usługi logistyczne.

  Innowacje to wyzwania, których podjęcie jest niezbędne w prowadzeniu nowoczesnego biznesu. Aby wprowadzać te najbardziej potrzebne należy doskonale znać potrzeby klientów oraz śledzić rynek. Obecnie szczególnie ważnym trendem są innowacje mające na celu ochronę środowiska, stąd też nasze ekoinnowacje. Muszę tutaj wspomnieć o naszej komorze beztlenowej pozwalającej naturalnie i bez szkodliwych pozostałości oczyszczać powierzony nam towar. Ale to nie wszystko. Kolejną naszą ekoinnowacją jest, jedna z największych w Polsce, fotowoltaiczna instalacja dachowa o mocy 8WM.

  Należy też wspomnieć o wyróżnionym systemie Vega, pozwalającym przewozić samochody wagonami kieszeniowymi oraz o systemie Modalohr umożliwiającym znaczne skrócenie czasu załadunku i wyładunku naczep samochodowych na terminalu intermodalnym. Na początku lutego 2020 roku uruchomiliśmy pierwszy innowacyjny pociąg intermodalny pomiędzy Poznaniem (CLIP Swarzędz) a Luksemburgiem (Bettembourg). W tym wypadku innowacyjność to możliwość załadowania na pociąg standardowych naczep, które używane są w regularnym transporcie samochodowym. W ten właśnie sposób realizujemy hasło „tiry na tory”. Nowe połączenie będzie mogło obsługiwać do 15 000 naczep rocznie, a to oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o około 20 000 ton. Pociąg będzie kursował 4 razy w tygodniu. W niedalekiej przyszłości chcemy zwiększyć jego częstotliwość do 6 razy w tygodniu. Czas tranzytu z CLIP do Bettembourga wyniesie około 23 godziny.  Opracowanie na podstawie informacji zawartych w przesłanym do konkursu zgłoszeniu.